Droga Krzyżowa 1 - dla dzieci PDF  Array Drukuj Array  Email

Od dawna chrześcijanie pielgrzymujący do Ziemi Świętej, rozważając wydarzenia związane z męką Pana Jezusa, chodzili tymi samymi ulicami Jerozolimy, po których prowadzono Jezusa na śmierć. Zwyczaj ten przeniesiono do innych krajów. W twoim kościele możesz również iść za Panem Jezusem, przystając przy stacjach drogi krzyżowej i myśląc o męce Zbawiciela.


MODLITWA WSTĘPNA
Panie Jezu, nasz Zbawicielu i Przyjacielu, w gronie koleżanek i kolegów rozpoczynamy Drogę Krzyżową. Idąc od stacji do stacji, przypomnę sobie i rozważę wszystkie wydarzenia z ostatnich dni Twojego życia na ziemi. Pomóż mi, Jezu, dobrze zrozumieć Twoje cierpienia i naucz mnie czynić dobrze wszystkim ludziom.


STACJA I
PAN JEZUS NA ŚMIERĆ SKAZANY
Kłaniamy Ci się, Panie Jezu Chryste, i błogosławimy Tobie.
Żeś przez krzyż i mękę swoją świat odkupić raczył.
Piłat wydał wyrok. Jezus zostanie ukrzyżowany. Ludzie krzyczeli: Na krzyż z Nim, na krzyż! Nie szanowali Jego świętego imienia. A ja? Ja tyle razy żartowałem, w złości i gniewie wymawiałem bez uszanowania imię Jezus, Bóg, Maryja.
Za brak szacunku dla imion świętych w rozmowach dzieci. Przepraszamy Cię, Jezu!


STACJA II
PAN JEZUS BIERZE KRZYŻ NA SWOJE RAMIONA
Kłaniamy Ci się, Panie Jezu... Żeś przez krzyż...
Żołnierze przygotowali krzyż. Jezus wyciąga ręce i bierze go na ramiona. Krzyż jest ciężki. Są na nim wszystkie grzechy ludzi. Także i moje.
Jezu, Ty tak chętnie niosłeś krzyż i na nim umarłeś. Tak wiele dzieci nie szanuje krzyża, kościoła, nie zdejmują czapek, dziewczynki niedbale się żegnają. W wielu naszych domach nie ma krzyża na ścianach. A przecież na krzyżu umarł Pan Jezus...
Za brak szacunku dla krzyża świętego i niedbałe żegnanie się. Przepraszamy Cię, Jezu!


STACJA III
PAN JEZUS PIERWSZY RAZ UPADA POD KRZYŻEM
Kłaniamy Ci się, Panie Jezu... Żeś przez krzyż...
Pan Jezus ze zmęczenia upada pod ciężkim krzyżem. Żołnierze i gapie śmieją się z Niego. Nikt Mu nie pomaga podnieść się. Tak często zdarza się w szkole, że koledzy dostają jedynki. Jest im przykro. Płaczą z tego powodu. A my, podobnie jak ci żołnierze, śmiejemy się z ich nieszczęścia.
Za dokuczanie koleżankom i kolegom, za wyśmiewanie ludzi starych, niepełnosprawnych. Przepraszamy Cię, Jezu!


STACJA IV
PAN JEZUS SPOTYKA SWOJĄ MATKĘ
Kłaniamy Ci się, Panie Jezu... Żeś przez krzyż...
Wśród tłumu na ulicach Jerozolimy Maryja odszukała swojego Syna. Jezus z krzyżem na ramionach, stanął na chwilę i popatrzył na Matkę. On ją zawsze kochał. Jak ja odnoszę się do moich rodziców? Przebywam z nimi na co dzień. Oni pracują dla mnie i myślą o mnie. Starają się zaspokoić każdą moją prośbę. Zdarza się, że jestem im nieposłuszny. Nie pomagam im w pracy. Ze szkoły przynoszę złe stopnie...
Za nieposłuszeństwo i dokuczanie naszym rodzicom. Przepraszamy Cię, Jezu!


STACJA V
SZYMON POMAGA NIEŚĆ KRZYŻ PANU JEZUSOWI
Kłaniamy Ci się, Panie Jezu... Żeś przez krzyż...
Jezus jest już mocno zmęczony dźwiganiem krzyża. Ktoś powinien mu pomóc. Akurat Szymon z Cyreny wracał z pola do domu. Po drodze zatrzymali go żołnierze i rozkazali, aby pomógł Jezusowi.
Niedawno jacyś chłopcy pomogli pchać wózek staruszce. Ktoś inny przeprowadził niewidomego przez ulicę. Uczennica trzeciej klasy po powrocie ze szkoły posprzątała w pokoju chorej babci...
Za pomoc Szymona z Cyreny i dobroć dzieci wobec ludzi starych i chorych. Dziękujemy Ci, Jezu!


STACJA VI
WERONIKA OCIERA TWARZ PANU JEZUSOWI
Kłaniamy Ci się, Panie Jezu... Żeś przez krzyż...
W czasie drogi na Kalwarię Jezus był bardzo zmęczony. Twarz miał pokrytą potem, krwią i kurzem. Widziała to święta Weronika i chustką, którą zdjęła z głowy, otarła Mu twarz. Za ten dobry uczynek Jezus zostawił jej na pamiątkę obraz swej twarzy, odbity na chuście. Dziewczynki odwiedzały chorą nauczycielkę. Zanosiły jej kwiaty i opowiedziały, co działo się w szkole...
Za dobry przykład świętej Weroniki i za ofiarną życzliwość wielu dzieci. Dziękujemy Ci, Jezu!


STACJA VII
PAN JEZUS DRUGI RAZ UPADA POD KRZYŻEM
Kłaniamy Ci się, Panie Jezu... Żeś przez krzyż...
Jezus byt już bliski szczytu góry Kalwarii. Wyczerpany do ostatnich sit, upadł na kamienie. Zranił sobie kolana i ręce. Popełniam grzechy, chociaż często chodzę do spowiedzi. Moje grzechy są ciężarem krzyża, pod którym Chrystus drugi raz upada. Za grzechy dzisiaj popełnione i brak poprawy w życiu. Przepraszamy Cię, Jezu!


STACJA VIII
PAN JEZUS SPOTYKA PŁACZĄCE KOBIETY
Kłaniamy Ci się, Panie Jezu... Żeś przez krzyż...
W czasie drogi krzyżowej Jezus spotkał płaczące kobiety. Nie rozumieją one, dlaczego prowadzą Go na ukrzyżowanie, przecież uzdrawiał chorych, karmił głodnych, wskrzeszał umarłych... Zbawiciel powiedział do nich, by nie płakały nad Nim, ale nad grzechami swoich dzieci. Rodzice chcą mnie dobrze wychować. Przecież robią wszystko: posyłają mnie do szkoty, na lekcje religii. Czy w ostatnim miesiącu byłem zawsze na lekcjach religii?
Za opuszczanie z własnej winy lekcji religii. Przepraszamy Cię, Jezu!

STACJA IX

PAN JEZUS TRZECI RAZ UPADA POD KRZYŻEM
Kłaniamy Ci się, Panie Jezu... Żeś przez krzyż...
Był straszliwy upał. Samo południe. Zmęczony Jezus upada po raz trzeci pod krzyżem. Nikt z obecnych tam ludzi nie podał Mu choćby kubka wody. Chrystus musiał nas bardzo kochać, skoro przyjął na siebie tak straszne cierpienia.
Upadając pod krzyżem, Jezus wota do nas: Patrzcie, jak bardzo was kocham! Za was cierpię. Przychodźcie więc do kościoła na Mszę świętą, aby razem ze mną składać Ojcu ofiarę za grzechy wszystkich ludzi.
Za opuszczone z lenistwa Msze święte w niedziele i święta. Przepraszamy Cię, Jezu!


STACJA X
PAN JEZUS Z SZAT OBNAŻONY
Kłaniamy Ci się, Panie Jezu... Żeś przez krzyż...
Są już na szczycie Kalwarii. Rozpoczyna się ukrzyżowanie. Żołnierze brutalnie zdzierają z Jezusa suknię, która przyschła do zranionego ciała. Szarpią bezlitośnie. Zbawicielu mój, czuję, jak strasznie musiało Cię to boleć. Stojąc przed ludźmi bez ubrania, wstydziłeś się za nasze nieskromne myśli, słowa i uczynki...
Za brzydkie słowa, czyny, myśli, rysunki, żarty. Przepraszamy Cię, Jezu!


STACJA XI
PAN JEZUS DO KRZYŻA PRZYBITY
Kłaniamy Ci się, Panie Jezu... Żeś przez krzyż...
Zbawicielu, patrząc na obraz, widzę jak kat wyciąga Twoje ręce, przyciska je do krzyża i wbija wielkie gwoździe. Na głowie miałeś koronę z cierni, a w rękach i nogach gwoździe. Jak bardzo cierpiałeś. Jak mocno musiałeś nas kochać, że zgodziłeś się na takie katusze... Niektóre dzieci nie kochają drugich, kłócą się i biją, dręczą zwierzęta...
Za złe postępowanie tych dzieci. Przepraszamy Cię, Jezu!


STACJA XII
PAN JEZUS NA KRZYŻU UMIERA
Kłaniamy Ci się, Panie Jezu... Żeś przez krzyż...
Około godziny dwunastej w południe kaci podnieśli krzyż z przybitym do niego Jezusem. Przez trzy godziny Chrystus umierał na krzyżu. Tuż przed śmiercią Jezus zawołał: „Ojcze odpuść im, bo nie wiedzą, co czynią!". Tymi słowami Zbawiciel przebaczył wszystkim ludziom, nawet swoim katom.
Wiem, że dwie koleżanki pogniewały się ze sobą. Nie chcą się przeprosić. Tak wielu ludzi nie żyje ze sobą w zgodzie. Są wojny, ranni, zabici... Panie Jezu, spraw swoją łaską, aby wszyscy ludzie ukochali pokój i pracowali dla pokoju...
Za gniewające się w naszej szkole dzieci i skłóconych ze sobą ludzi. Przepraszamy Cię, Jezu!

 

STACJA XIII
PAN JEZUS ZDJĘTY Z KRZYŻA
Kłaniamy Ci się, Panie Jezu... Żeś przez krzyż...
Jezus nie żyje - stwierdził żołnierz. Przebił on włócznią Serce Jezusa. Dobry Nikodem i Jan Apostoł zdjęli z krzyża ciało Jezusa, Maryja wzięła je na swoje kolana. Przypomniała sobie słowa Symeona: „Serce Twoje przeniknie miecz boleści". Przed swoją śmiercią Jezus prosił Jana Apostoła, aby zaopiekował się Maryją. Maryja jest odtąd Matką wszystkich ludzi. Kto kocha Maryję - modli się do Niej, nosi medalik, różaniec. A jak ja kocham Matkę Chrystusa, która jest także moją Matką?
Matko Chrystusowa i nasza Matko. Opiekuj się nami!

 

STACJA XIV
PAN JEZUS ZŁOŻONY DO GROBU
Kłaniamy Ci się, Panie Jezu... Żeś przez krzyż...
Obok góry Kalwarii znajdował się nowy grobowiec wykuty w skale. Tam złożono Jezusa. Żołnierze zamknęli grobowiec wielkim kamieniem. Opieczętowali wejście z polecenia Piłata. Trzymali straż. Bali się, aby nikt nie wykradł Jezusa. Działo się to wszystko w Wielki Piątek. Na pamiątkę śmierci Jezusa ludzie dorośli poszczą w piątek. Jakie wyrzeczenie uczynię dla uczczenia męki i śmierci Chrystusa? Może odmówię sobie zjedzenia słodyczy, obejrzenia programu w telewizji, siedzenia przy komputerze...
Przez śmierć i zmartwychwstanie Twoje. Wybaw nas, Jezu!

ZAKOŃCZENIE

Panie Jezu, przyjmij od nas czas poświęcony na rozważanie Drogi Krzyżowej. Jest to nasza ofiara, wyraz naszej miłości do Ciebie. Jezu, pomóż nam odprawić dobrze rekolekcje i spowiedź wielkanocną. Spraw, Jezu, abyśmy po spowiedzi wytrwali w dobrym. Amen.